ZMF Homage (Heritage) wzmacniacz słuchawkowy
Symulacja została wykonana dla produktu podstawowego 5999.00
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
ZMF Homage (Heritage)
wzmacniacz słuchawkowy z wyjściami 4,4 mm i XLR
ZMF Homage to wzmacniacz słuchawkowy amerykańskiej marki, która znana jest z produkcji rewelacyjnych słuchawek nausznych. Model jest owocem współpracy Zacha Mehrbacha (założyciel ZMF Headphones) oraz Johna Seabera z firmy JDS Labs. Tak powstał unikatowy tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy w klasie AB, który czaruje brzmieniem, a do tego urzeka vintage’owym wzornictwem.
Homage nie prezentuje ani sterylnego dźwięku jak wiele wzmacniaczy tranzystorowych, ani nie próbuje udawać rozwiązania lampowego. To doskonale wyważone, eufoniczne i muzykalne brzmienie, które jest czyste, ekspansywne i niezwykle dynamiczne. Model doskonale napędza tak słuchawki nauszne, jak i dokanałowe (IEM), bez znaczenia czy oparte są na przetwornikach dynamicznych czy planarnych. To niezwykle uniwersalny i wszechstronny wzmacniacz, który wyróżnia się doskonałym stosunkiem jakości do ceny.
ZMF Homage efektem współpracy z JDS Labs
Zach Mehrbach od dawna zaczepiał Johna Seabera i żartował, że w ofercie JDS Labs nie ma butikowego wzmacniacza słuchawkowego. Szefowie obu firm wreszcie postanowili połączyć siły, aby stworzyć unikatowy produkt. Od zrodzenia się pomysłu do jego realizacji minęły trzy lata, a efektem prac zespołów ZMF Headphones i JDS Labs jest wzmacniacz Homage.
Nazwa modelu odnosi się do angielskiego słowa “homage”, które oznacza hołd, a więc wyrażanie podziwu lub szacunku osobie, dziełu sztuki czy wydarzeniu. ZMF Homage ma być swoistym hołdem dla ulubionych słuchawek użytkownika. Bez problemu napędza poprawnie niemal każde słuchawki dostępne na rynku i prezentuje świetną jakość dźwięku w parze z nimi - od skutecznych IEM-ów (In Ear Monitors) przez rozwiązania nauszne z przetwornikami dynamicznymi o niskiej lub wysokiej impedancji po trudne do wysterowania modele planarne, które wymagają wysokiego natężenia prądu.
Zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy Homage
Obwód wzmacniacza dla ZMF Homage został zaprojektowany przez Johna Seabera, a więc prezesa JDS Labs, który od dawna zajmuje się projektowaniem obwodów wzmacniających i doskonale rozumie ich koncepcję. Przygotował on w pełni zbalansowany obwód z konwersją na połączenie niezbalansowane (single ended) realizowaną metodą “Quad-Summing”, co najlepiej odpowiadało potrzebom firmy ZMF, której zależało na potężnej, muzykalnej i cichej wersji obwodu wzmacniacza
W modelu Homage wykorzystano:
- 12 wzmacniaczy operacyjnych OPA1656 dla stopnia wejściowego (po 6 na kanał);
- 2 wzmacniacze operacyjne OPA1656 dla stopnia wzmocnienia;
- 4 wzmacniacze operacyjne LME49600 dla bufora wyjściowego (po 2 na kanał).
Precyzyjnie przygotowany obwód wzmacniacza charakteryzuje się stosunkiem sygnału do szumu (SNR) na poziomie aż 126 dB oraz zakresem dynamicznym wynoszącym aż 120 dB. Homage perfekcyjnie działa po wejściu RCA, ale najwięcej można wyciągnąć z niego, gdy korzysta się z wejścia zbalansowanego (2 x 3-pinowy XLR).
ZMF Homage to duża moc i trzy poziomy wzmocnienia
Model Homage wyposażony jest dwa wyjścia słuchawkowe - 4,4 mm firmy Pentaconn oraz 4-pinowe XLR. Osiągnięto na nich wysoką, ciągłą moc wyjściową, który wynosi do aż 2,2 W dla obciążenia 32 Ω, 475 mW dla 150 Ω i 119 mW dla 600 Ω. Wzmacniacz bez problemu napędza więc niemal wszystkie słuchawki, nawet wymagające rozwiązania planarne.
Firma ZMF zadbała o trzy poziomy wzmocnienia, które zostały tak dobrane, aby można było łatwo dopasować je do słuchawek o różnej charakterystyce:
- high gain (wysokie wzmocnienie) - dla przenośnych, słabszych źródeł, które podają do 2 Vrms;
- medium gain (średnie wzmocnienie) - standardowa opcja dla większości słuchawek nausznych i źródeł (od 2 Vrms do 4,3 Vrms);
- low gain (niskie wzmocnienie) - dla skutecznych słuchawek dokanałowych i mocnych, które podają ponad 4,3 Vrms.
ZMF Homage z dwoma poziomami impedancji wyjściowej
Impedancja wyjściowa wzmacniacza ma znaczenie dla brzmienia słuchawek. Współczynnik tłumienia elektrycznego wpływa na to, w jaki sposób przetwornik uzyskuje moc potrzebną do wygenerowania dźwięku - przy mocniejszym tłumieniu przetwornik jest lepiej kontrolowany, a przy mniejszym ma on większą swobodę ruchu. Firma ZMF wykorzystała to tworząc Homage i wyposażyła wzmacniacz w specjalny przełącznik, który umożliwia zmianę impedancji. Na bazie licznych testów wybrano dwie progi - 1 Ω i 47 Ω. Dzięki temu użytkownicy mają dodatkową opcję dopasowania brzmienia do własnych preferencji.
ZMF Homage ze użytecznym wskaźnikiem wysterowania
Wzmacniacz Homage wyposażony jest w stylowy wskaźnik wysterowania. Co więcej, VU meter nie pełni tylko roli estetycznej. Wskazuje on, gdy osiągnięty został maksymalny poziom wzmocnienia, więc należy pamiętać, aby zmienić ustawienia, gdy wskaźnik znajduje się w “czerwonym polu”. Dodatkowo, im niżej znajduje się wskaźnik, tym większa scena powinna być prezentowana w słuchawkach.
Homage to vintage’owy styl i rewelacyjna jakość wykonania
ZMF Homage został tak zaprojektowany, aby nawiązywać wyglądem do vintage'owych konsol samolotowych. Obudowa wykonana jest z anodowanego aluminium, a jej przedni i tylny panel zrobione są z drewna. Połączenie to prezentuje się w sposób unikatowy, a do tego wzmacniacz zwraca uwagę zaokrągloną górną częścią, wskaźnikiem wysterowania (VU meter) oraz dużym pokrętłem głośności.
Konstrukcja ma spłaszczoną górną część, na której można postawić stojak ZMF Salire ze słuchawkami lub kompaktowy przetwornik C/A. Przygotowane na zamówienie pokrętło głośności dla Homage zostało oparte na potencjometrze 27 mm firmy Alps i zostało zaprojektowane tak, aby wygodnie sterować poziomem głośności od przodu (wystająca gałka), jak i od góry (ząbkowany fragment wychodzący lekko ponad obudowę).
Model Homage w naszej ofercie standardowo dostępny jest w wersji Heritage z brązowymi panelami z drewna, czarną obudową i pokrętłem w kolorze Coffee Gold. Dostępny jest także wariant Pioneer z drewna Maple z obudową w kolorze Coffee Gold z czarnym pokrętłem, który można zamówić po wcześniejszym kontakcie ze sklepem.
Specyfikacja techniczna ZMF Homage
- wymiary: 23 x 19 x 9,5 cm
- ciężar: ok. 2 kg
- wejścia: RCA (single ended), XLR (balanced)
- wyjścia: 4,4 mm Pentaconn, 4-pinowy XLR
- stopień wejściowy: 12 x OPA1656
- stopień wzmocnienia: 2 x OPA1656
- bufor wyjściowy: 4 x LME49600
- potencjometr: Alps 27 mm
- poziomy wzmocnienia: 1x, 1,75 x, 4,3x
- impedancja wyjściowa: 0,7 Ω lub 47 Ω
- zasilanie: 25 W, uniwersalne (IEC)
Charakterystyka wzmacniacza ZMF Homage
- pasmo przenoszenia: 10 Hz - 20 kHz (+/- 0,01 dB)
- SINAD (dla 1 kHz, 4 Vrms XLR): 119 dB
- SINAD (dla 1 kHz, 50 mV, XLR): 88 dB
- IMD SMPTE: -95 dB
- poziom szumu: 2 μV
- crosstalk (@ 10 kHz): -82 dB
- SNR: 126 dB
- zakres dynamiczny (AES17): 120 dB
- balans kanałów: +/- 0,5 dB
- maksymalna moc wyjściowa (600 Ω): 119 mW
- maksymalna moc wyjściowa (150 Ω): 475 mW
- maksymalna moc wyjściowa (32 Ω): 2200 mW
O firmie ZMF Headphones
ZMF Headphones to amerykański producent słuchawek nausznych, którego siedziba mieści się niedaleko Chicago w stanie Illinois. Firmę założył, który początkowo zajmował się budowaniem gitar akustycznych, a przygodę na rynku słuchawek rozpoczął w 2010 roku od modyfikowania modelu Fostex T50RP, co stało się to jego dorywczym zajęciem.
Zach w 2014 roku zdecydował się w pełni poświęcić projektowaniu i tworzeniu słuchawek nausznych. Niedługo później wprowadził swoje pierwsze w pełni autorskie rozwiązania, które w niedługim czasie zyskały uznaniem w oczach recenzentów i użytkowników na całym świecie. Zaowocowało to wprowadzeniem pełnej linii słuchawek, w skład której wchodzą obecnie modele Atticus, Aeolus, Eikon, Auteur oraz Verite i Verite Closed.
Firma ZMF Headphones skupia się na autorskich projektach tak w zakresie konstrukcji i wzornictwa, jak i wykorzystywanych przetworników, padów czy kabli słuchawkowych. Każda para słuchawek ZMF wykonywana jest ręcznie z materiałów najwyższej jakości, w tym stopu magnezu, naturalnej skóry i specjalnie wyselekcjonowanych gatunków drewna. Wyróżniają się one najwyższą jakością dźwięku, a poszczególne modele mają odmienną charakterystykę brzmienia, dzięki czemu mają trafiać do różnych grup odbiorców.